image desctription

PRIMERA NIJE MICKEY MOUSE

1. Primera

Autor: SLL - 25 Feb, 2019

Dominacija španskih klubova u evropskim kupovima koja, s kraćim prekidima, traje već posljednjih 15-ak sezona potvrđena je i prošle sedmice. Sevilla, Valencia i Villarreal ovjerili su plasman u 1/8 finala Lige Evrope, a Atletico Madrid i Barcelona (pretprošle sedmice i Real) polučili dobre rezultate/stekli zalihe pred revanše 1/8 finala Lige prvaka. Samo je Betis zapeoprotiv francuskog Rennesa, ali usamljeni neuspjeh „Los Verdiblancos“-a neće spriječiti preostalih 6 timova iz La Lige Santander da u same završnice UEFA-inih takmičenja i ove sezone uđu kao jedni od glavnih favorita za njihovo osvajanje.

No, u najjačem nacionalnom šampionatu u Evropi svako od pomenutih, pa i većina preostalih primeraligaša, ima svoje probleme i manjkavosti koje su pred 25. kolo što igralo se ovog vikenda stavljani u fokus i pod lupu komentara i analiza fudbalskih „pundita“ širom planete. Barceloni se spočitava da je (u posljednje vrijeme) nedovoljno efikasna i neubjedljiva, previše ovisna o inspiraciji (skoro već) tridesetdvogodišnjeg Lionela Messia. Atletico je (opet) pretvrd, Real prečesto raštimovan, a Sevilla, Valencia, „Žuta podmornica“ pogotovo, puno bolji u Evropi nego u Primeri gdje imaju velikih problema u borbama za plasman na mjesta koja i iduće sezone vode u međunarodna takmičenja, ili tek obezbjeđuju opstanak u Primeri.

Oni koji za dosadašnju domaću kampanju, jednoglasno, zaslužuju sve pohvale i predstavljaju najprijatnije iznenađenje La Lige 2018/19, na svom Coliseumu su u rano subotnje popodne potvrdili da dobrog i rezultatski uspješnog fudbala ove sezone ima i u madridskim predgrađima. Getefe je u ravnopravnom meču savladao (pri)gradskog rivala sa Vallecasa (2:1) i izbio na 4. mjesto tabele koja je pred derbi kola na Ramon Sanchez Pizjuanu djelovala zabrinjavajuće po, u posljednje vrijeme, nestabilnu i vezanim porazima opterećenu „
 "El Grande de Andalucía“.

Nepotrebnu nervozu uoči meča unio je i odavnje počasti/slanje posljednjeg pozdrava preminulom „počasnom“ predsjedniku  je omeo/omalovažio „nastup komedijaša“ kostimiranog u Mickey Mouse-a koji je, insistiranju sponzora („Popularizacija Primere za najmlađe“) zahvaljujući, pokvario oproštaj od velikog, „
Señor de Nervión" Roberta Alésa.

No, Primera nije još (fudbalskom Manitu-u hvala!) postala Mickey Mouse liga, pa smo u vrhunskoj nogometnoj predstavi mogli istinski uživati, bez obzira što je većina od 40+ hiljada prisutnih na Sevillinom hramu 'dbale na kraju utakmice morala kući otići razočarana.

Divan sunčan dan (+22 C) i prvo poluvrijeme (vodstvo 2:1) iz snova uljuljkali su navijače, a i igrače „Rojiblancos“-a u opsjenu da subota će biti dan za pamćenje. U prvih 15-ak minuta nastavka povrede su iz igre eliminisale Mercada i Wobera, defanzivni blok oslabio i izlazak „požutjelog“ Marka Roga, pa je u posljednjoj četvrtini meča Leo Messi (opet) mogao dokazati da je i dalje više nego dovoljan za odbranu titule i nastavak Barcelonine dominacije, barem u Španiji. Fenomenalnom voleju iz 26. minute dodao je 2 sjajna gola (67. i 85. min)
za rezultatski preokret, a u sudijskoj nadoknadi majstorski asistirao Luisu Suarezu za „skidanje mraka“(prvi gol nakon 5 mečeva „posta“) i ovjeru pobjede od 4:2.

Sevilla, s druge strane, proživljava teške dane u Primeri i nakon ubjedljive pobjede nad Levanteom (5:0) od prije mjesec dana, zaredala je sa neuspjesima (3 poraza i 1 remi u zadnja 4 kola) koji su joj vrlo ozbiljno ugrozili plasman na 4. mjesto i učešće u narednom izdanju Lige prvaka.

Priliku za prestići Sevillu i ponovo si priskrbiti laskavu „titulu“ najprijatnijeg iznenađenja propustio je preksinoć (opet) Alaves, jer 0:0 sa Celtom na Mendizorrozi, bez obzira koliko grčevita i strasna borba za opstanak „Celticos“-a u ovom trenutku bila, jeste neuspjeh. A „
Babazorros“ ove sezone kao da uporno ne žele među Top 4, pa se prilike poput subotnje u II dijelu sezone već spojeno šalju u fadeout, te u prvi plan „senzacije sezone“ guraju timovi poput madridskih „Azulones“-a.
Istu je veče na San Mamesu i u baskijskom derbiju protiv Eibara svoju prvu ozbiljniju minutažu (u igru ušao u 72. minuti) u dresu „Lavova“ iz Bilbaoa imao Kenan Kodro. Povratak u Primeru iz besperspektivnosti mediokritetske danske lige ovaj, nekoć obećavajući napadač, ima zahvaliti umješnosti svoga menadžera, te činjenici da je po mjestu rođenja (i) Baskijac.

Al', ko te pita, daj da se igra u (opet) uspješnom (10 osvojenih bodova u zadnjih 5 kola) Athleticu, daj da i BiH ima svog, makar jednog predstavnika u najjačoj evropskoj ligi kad je već Prcić skontao da je Primera, ipak, „malo zahtjevnija“ i vratio se u francusku Ligue 1. Kodro (još uvijek) nije zabio u crveno-bijelom dresu „Los Leones“-a, ali nije preksinoć ni pokvario minimalan (1:0) trijumf nad Eibarom nakon kojeg se u Bilbau već pomalo izvrću vratovi ka mjestima koja iduće sezone vode u Evropu. Petoplasirana je Sevilla, npr., samo 4 boda daleko.

U nedjelju je Valencia propustila (1:1 sa Leganesom na
Butarqueu) uhvatiti sličan priključak sa borbom i za nešto više, a Atletico sjajan nastup protiv Juventusa u LP ukrasio rutinskom (2:0) pobjedom nad Villarrealom. „Žuta podmornica“ tako nastavlja ponirati u domaćem prvenstvu, a u borbu za opstanak je već do guše upao i donedavno vrlo perspektivni Real Valladolid (0:2 kući sa Betisom).

U čemu je madridski Real nakon iritantnog i već prekobrojnog sedmog (1:2 kući sa Gironom) poraza u prošlom kolu Primere, bar kad je domaći šampionat u pitanju, teško je reći. Poluzainteresovano izdanje na Levanteovom stadionu sinoć bilo je, domaćinovoj nespretnosti (2 pogođene stative i  još nekoliko propuštenih šansi u prvom poluvremenu, VAR penali za oba Realova gola) zahvaljujući, ipak dovoljno za trijumf od 2:1 koji „Los Blancos“-ima, trenutno ne znači mnogo.

Tek toliko da u predstojeća 2 vezana „El Clasica“ (srijeda, 27. 02. u Kupu kralja i subota, 02. 03. u 26. kolu La Lige) uđu sa nešto više samopouzdanja, jednocifrenim (9) bodovnim zaostatkom i vjerom da su i dalje u igri za oba španska trofeja.