image desctription

MLS ZA POČETNIKE

  1. Sve sto može Pouzelo, može i Zlatan, a i više…

Autor: M. P. Storija - 02 Apr, 2019

 Ovaj vikend u MLS ligi je bio vikend Panenka jedanaesteraca. Obilježili su ga prvi udarac na gol u prvoj utakmici sezone najnovijeg pojačanja Toronto FC-a, Alejandra Pouzela, te Zlatana Ibrahimovića protiv Portland Timbers-a. Teško se odlučiti koji je efektniji i ljepši. 

Inače, MLS ulazi u svoju 23. sezonu u ovom formatu, “obogaćen” sa još jednim novim  klubom: FC Cincinnati. Kao i svakome ko ozbiljnije prati fudbal, MLS (Major League Soccer) natjecanje u samom startu izaziva averziju, odbojnost, ako ne i podsmijeh. Počnimo od činjenice da im je “soccer” u samom nazivu, preko ne-fudbalskog formata (Istočna i Zapadna konferencija, playoff završnica) tipičnog za sjevernoameričke profesionalne sportove, do kalendara takmičenja (mart-oktobar) koji odstupa od svakog ozbiljnijeg evropskog klupskog prvenstva. Tako je i bilo u slučaju potpisnika ovih redova, no s vremenom su stvari ipak počinjale da izgledaju ružičastije.



Nakon početnog perioda traženja identiteta i uspješnog financijskog modela, USA fudbalsko takmičenje  poprima sadašnje obrise nakon 2005-te, kada se proširuje van USA granica do svog prvog sjevernog susjeda. Slijede priključenja Toronto FC-a (2007.), Vancouver White Cups-a (2011.) i Montreal Impact-a (2012.), a i prihvaćanja “Designated Player” pravila, koje dopušta da se potpišu do 3 igrača čije zarade neće potpadati pod “salary cap”. Ovo je pravilo često i nazivano “David Beckham rule”, a uvedeno je sa ciljem da se timovima omogući dovođenje iskusnijih i za američko tržište „familijarnijih“, internacionalnih igrača.

Ma kako komercijalna, korporativna, te ogoljela od bilo kakve fudbalske tradicije i draži, ova novina ipak doprinosi popularizaciji takmičenja, boljem kvalitetu mečeva, i angažiranjem mnogo atraktivnijih igrača u godinama koje slijede. David Beckham, Wayne Rooney, Bastian Schweinsteiger, Sebastian Giovinco, Michael Bradley, Ignacio Piatti... su samo neka od imena koja su na osnovu ovog pravila dovedena u ligu.

Popularnost takmičenja donosi i dodatnu finansijsku dobrobit klubovima, sponzorima i svima koji pokušavaju naći "uhljebljenje" preko MLS projekta, pa su u zadnjih par godina ljubitelji fudbala imali šansu da uživaju u majstorijama vremešnih, ali i dalje vrlih znalca fudbalskih vještina kakvi su Dider Drogba, Kaka, David Villa, Andrea Prilo ili Frank Lampard,  sve do jednog od najatraktivnijih i najkarizmatičnijih fudbalera ne samo u MLS-u, već i šire, Zlatana Ibrahimovića.


 
Samo takmičenje pokazuje tendenciju i zaokret ka razvoju lokalnih igrača kroz lokalne fudbalske akademije (primjer Paxtona Pomykala), te angažiranju manje atraktivnih, ali mladih fudbalera iz Evrope i Južne Amerike čiji zeniti fudbalskih karijera tek treba da uslijede. To bi trebao da bude ispravan korak u razvoju i dodatnoj popularizaciji ovog sporta koji je svuda u svijetu najbitnija sporedna stvar, samo ne još u Americi i Kanadi. 

Ova (2019/2020) sezona je krenula vrlo uspješno za D.C. United, Toronto FC i LA FC, a i sa razočaravajućim startom aktuelnog prvaka Atlanta Uniteda koji do prve titule dolazi nakon samo dvije sezone provedene u MLS-u. No, sezona je dosta duga, sa nekonzistentnim rasporedom utakmica, te je još dosta rano dati neku preciznu prognozu.




Pobjednik iz prethodne sezone skoro pa tradicionalno ima dosta letargičan start u novoj. Razlog je najčešće taj što ga sljeduje nastup u “Concacaf champions league” (Liga prvaka Sjeverne i Centralne Amerike, te Kariba), a sa nedovoljnim brojem kvalitetnih igrača je teško igrati na 2 fronta. To se najbolje vidjelo u rezultatima Toronto FC-a prethodne sezone koji je svoju prvu MLS titulu ponosno proslavio u 2017/2018-oj,  da bi onda sve karte bacio na pokušaj da bude prvi MLS osvajač CONCACAF takmičenja naredne sezone, što mu, naravno, nije uspjelo. 

Da li će Zlatan imati sezonu koja će natjerati vlasnike LA Galaxya da do statue David Beckhama brže-bolje podignu i njegovu? Da li će Wayne Rooney opravdati nerealna novinarska očekivanja kao glavni MVP pretendent, u šta iole upućeniji poznavaoci fudbala sumnjaju? Da li će Raúl Ruidíaz ili Pity Martínez biti najuspješniji strijelci sezone? Da li će Sporting Kansas City, sa trenutno najizbalansiranijim timom, biti novi prvak nakon tragičnog ispadanja iz finala konferencije u 2018? To su samo neka od pitanja na koja ćemo dobiti odgovore već u narednih 7-8 mjeseci. 

Jedno je sigurno. Imajući privilegiju da prisustvujem mnogim hokejaškim, košarkaškim, baseball, pa čak i američko fudbalskim (aka šatro ragbi) događajima, tvrdim da je fudbal (aka soccer) sport koji je najteže upropastiti komercijalnim sadržajem namijenjenim površnim i poslovično arogantnim sjevernom-američkim sportskim “zaljubljenicima”. 'Dbala ovdje, upravo zbog toga, ima šansu da opstane u formi koja će uspjeti da sačuva barem tračak istinske ljepote i duha koje ova predivna igra posjeduje.