image desctription

KOD KLOPPA NA JANJETINU

1. Liga prvaka

Autor: N. Š. Shoba - 02 May, 2019

Godina je  1981. i 1. kolo Kupa pobjednika kupova.  Tottenham i Ajax su se čeono sudarili i bilo je duplo goloi u  Amsterdamu i u  Londonu. Skromni škotski automehaničar Steve Archibald je tih godina pravio nered gdje god se pojavio, a pored sebe je imao igrače poput Glenna Hoddlea, Marka Falcoa i Raya Clemensa na golu. Ajax tada jednostavno nije imao šanse za prolazak. Tri godine kasnije  na Poljudu je u teren uletio pijevac bez glave, što Hajduku ipak nije pomoglo da preko Tottenhama prođe u finale Kupa UEFA. U utorak navečer u Londonu je bilo dosta drugačije nego početkom 80-tih kada su se „Kopljanici“ i „Mamuze“ prvi i, sve do preksinoć, jedini put sastali u evropskim takmičenjima.

Ko nije bio u Amsterdamu pred važnu fudbalsku utakmicu ne zna šta je kolektivna euforija bez nepotrebnog pretjerivanja, gdje je ama baš sve potčinjeno utakmici. Tu sam prvi put u životu osjetio ravnopravnost mušaraca i žena kada je u pitanju navijanje i podržavanje svog kluba. Posramio sam se u nekoj diskusiji sa prijateljicama kada su one iz malog mozga krenule da izvlače imena fudbalera i cijelih timova. Nisam nikad bio u sjevernom Londonu pred utakmicu (sramota), tako da o toj situaciji ne znam ništa, ali atmosfera pred početak tekme na novom stadionu Tottenhama je zaista bila za zapamtiti.

Znalo se da će stvar početi bez suspendovanog Sona i povrijeđenog Kanea, a to vam je kao da posmatrate Sharon Stone u filmu “Sirove strasti” bez scena sa bodežom za led. Prvih desetak minuta je prošlo u pičvajzu na sredini terena, da bi se to krenulo polako bistriti. Nastupila je dominacija Ajaxa, sredinu terena su mladci sa ruba socijalno-imigrantskog Bijlmera uzeli pod svoje.

U 15. minuti Neres je pronašao Ziyecha koji je gurnuo loptu de Beeku za radost svih tulipana i napušenih turista Holandije. Pogledalo se i u VAR za svaki slučaj da se šta nije “zavarilo”. Ostaje malo nejasno kako Donny van de Beek nije bio u ofsajdu, no Lahoz je ipak pokazao na centar. Domaćin se trgnuo tek pred kraj prvog poluvemena i u sudijskoj nadoknadi istog počeo ličiti na ekipu koja želi promijeniti stanje na semaforu.

15 minuta pauze je brzo prošlo tako što sam kombinovao malo peksimeta sa kozjim sirom i džemom od smokava. Supruga je nazvala da pita koje ljepilo da kupi, na šta sam ja mahinalno odgovorio “Sintelan”.

Iako se Tottenham vidno popravio u nastavku, najbolju šansu je propustio Ajax, tačnije Brazilac Neres, koji je u 78. minuti, nakon sjajnog pasa Dušana Tadića, pogodio lijevu stativu Llorisovog gola. Kao što se na početku konstatovalo, bez Sona i Kanea nije bilo moguće ostvariti dominaciju u kojoj “Mamuze” inače uživaju. Son se vraća sa suspenzije i u uzvratnoj utakmici možemo očekivati malo više drame. Možda se ipak na retrovizoru u automobilu Tottenhama objesi mali zeleni osvježivač, pa se pokaže malo više energije na Johan Cruyff Areni. To će biti teško, jer ova ekipa mladaca sa amsterdamskih kanala je nakon dugo godina uspjela da se “odbije od sise”.

Barcelona-Liverpool! Šta reći za ovaj sudar divova? Šake Xanaxa koje su se progutale su bile sasvim opravdane, a oni koji su fasovali zahtjeve za razvodom braka imaju realno opravdanje. Mnogobrojni domaći zadaci školaraca širom svijeta su s pravom ostavljeni za sutradan. Barcelona i Liverpool su počeli ravnopravno, Barcelona sa više nervoze u odbrani. Da li je Pique napravio penal nad Maneom ostaje nerazjašnjeno, a Klopp je napričao svašta pomoćnom sudiji. S druge strane ostalo je pitanje da li je Matip igrao rukom za “penaltik“.

26. minuta, sve ce cicalo tamo-vamo,
“wolf pack“ koji se stvorio oko Messija je ostavio dovoljno prostora za ostale da bi bivši “Reds“ Suarez dobio savršenu loptu od Jordia Albe. 1:0 za veliku radost na Nou Campu. Uslijedio je jak tempo, opasne napade Liverpoola su smjenjivali još opasniji Barcelone. U 36. minuti na savršen pas Hendersona Mane pored Piquea nije uspio udariti prašnicima po tučku. Velika prilika za “Redse“ je “otišla u nepovrat“. Jako puno prostora na terenu koriste obadvije ekipe. Dosta bolja odbrana Liverpula zaustavlja sve ispred avlije. Nervozna dodavanja na obadvije strane obilježila su ostatak prvog poluvremena. Na odmor se otišlo do frižidera po pivce i jučerašnju grah salatu.

Drugo poluvrijeme je počelo dobrom šansom Milnera i samo zahvaljujući refleksima Ter Stegena lopta nije obradovala gostujući tim. Liverpoolova oklagija je krenula da stišće Barcelonino tijesto i nakon dobre akcije Salah zamalo nije ojadio lokalce. Ter Stegen je definitivno zaradio topli obrok i naknadu za odvojeni život. A onda opet Milner direktno u golmana na “bjutiful“ dodavanje Salaha. Reagirao je Valverde i Coutihno je napravio mjesta Semedu, Barca je pojačala odbranu. Da li će uslijediti kontranapadi?

62. minuta, Messi je majstorski proigrao Vidala koji je nit’ kakio, nit’ piškio. Malo kasnije Suarez nije iskoristio dobar pas Messija. Liverpool je krenuo da disciplinovano gradi napade i opasnost se povećala, u drugom poluvremenu se zatvorio dosta prostora domaćima. To je trajalo sve do 74. minute.

2:0! Lionel Messi na Suarezovu loptu odbijenu od prečke se naprosto ušetao u gol. Barcelona je namirisala krv i krenula još žešće. Klopp je reagovao i očekivani ulazak Firmina se konačno desio. Barcelona i dalje u naletu.

A onda 82. minuta, faul i šok soba. Majstorluk od izvođenja slobodnog udarca i Lionel Messi za 3:0. Snimak gola će se dugo puštati. Odmah na drugoj strani šokantna stativa Salaha, malo je falilo da se smanji prednost Barce i zračak Nade Obrić za Anfield. Šteta! Klopp opet reaguje, Milner izlazi, a ulazi “cambio” Origi. Opsada gola Barce umalo da se ne završi loše po Liverpool, brzi kontranapad Barce zamalo da urodi plodom. Ispraćen aplauzom Suarez izlazi iz igre. Nejverovatan promašaj Dembelea u sudijskom (ne)vremenu je zapečatio utakmicu.

Da li će “Redsi“ imati kuveta za čudo u paklu Anfielda, da li će se igrači Barcelone najesti janjetine tik pred uzvratnu utakmicu? Ostaje da se vidi idućeg utorka.