image desctription

VAMPIR, HALDOL & XANAX

1. Liga Evrope

Autor: N. Š. Shoba - 08 Nov, 2019

Za sve vas koji ste zaboravili čireve na želucu za vrijeme vladavine Arsena Wengera na klupi Arsenala sada tu slobodno možete dodati i čireve na dvanaestopalačnom crijevu koje navijačima nabija «španski vampir» Unai Emery. Nelogične taktike i izmjene, zbunjeni i dezorijentisani igrači, haos u svlačionici su samo neki od simptoma produžetka krize Arsenala. U situaciji u kojoj ne postoji standardnih 11 teško je očekivati bilo kakav logičan rasplet, svako poluvrijeme je entitet za sebe, kao da se igra posebna utakmica. Ptice na svom putu za jug koje prelijeću stadion za vrijeme utakmice Arsenala izgube formaciju i krenu da se sudaraju jedne sa drugima.

Ruku na srce Arsenal jeste prvi u svojoj grupi F Lige Evrope, ali šta se sve moralo odgledati je teško za opisati. U prvoj utakmici Vitoria je pružila sasvim solidnu predstavu koja se mogla jako loše završiti po Arsenal. Odličnim slobodnim udarcima još uvijek nedefinisanog Pepea utakmica je riješena na samom kraju. U prekjučerašnjoj utakmici u Guimaraesu se moglo vidjeti sve osim atraktivnog fudbala. Donekle je razumljivo da se Arsenal «čuva» za okršaj sa Leicesterom koji slijedi, ali ovo je bilo ispod svakog nivoa. Nezainteresovanost igrača Arsenala je sada već bezobrazna, navijači koji plate avionske karte, hotele i štošta zaslužuju da vide barem malo angažmana. Kako su sve glasnije priče o eventualnom otpuštanju Emerya i dovođenju Mourinha, tako se šleperi Haldola i Xanaxa istovaraju na Emirate.

Prosto je nevjerovatno kakve je greške odbrana Lazia napravila u utakmici koju će navijači Celtica itekako zapamtiti; po prvi puta u svojoj historiji su pobijedili u Italiji i plasirali se u nokaut fazu ovog evropskog takmičenja. Za Lazio je sve počelo rutinski, u šestoj minuti se povelo golom Immobilea. Nizale su se šanse za domaćina, da bi Celtic nakon katastrofalne greške odbrane u 37. minuti izjednačio na 1-1 golom Forresta.

Drugo poluvijeme je donijelo identičnu igru u kojoj je dominirao Lazio. Redale su se prilike pred golom Forstera da bi u jednom kontranapadu Celtica u 75. minuti Edouard imao odličnu priliku, ali je propustio da je realizuje. I kako to obično biva u zadnje vrijeme, Celtic je u posljednjim sekundama sudijske nadoknade postigao gol nakon još jednog propalog kauča odbrane Lazia za ogromnu radost malobrojnih gostujućih navijača koji su sinoć i definitivno ostavili sve pare po rimskim kafanama. Golman Celtica Fraser Forster je branio sigurno jednu od svojih najboljih igara u karijeri.

Partizan jednostavno nije imao ni snage ni kvalitete da parira Manchester Unitedu. u 21. minuti pada prvi gol za domaće. Na asistenciju Rashforda strijelac je bio mlađahni Greenwood, a u 32. minuti lijep prodor Martiala i to je 0-2 za novu radost na Old Traffordu. Isti igrač je nekoliko minuta kasnije propustio stopostotnu šansu, ali nije uspio da matira Stojkovića. I onda dolazi 48. minuta i prelijep gol Rashforda za 0-3 na ležernu asistenciju Ashleya Younga. Bilo je tu još par prilika za Manchester United koji je bez mnogo muke utakmicu priveo kraju, te ovjerio plasman u nokaut fazu LE.

Roma nije uspjela «doći do potoka» u gostima kod Borussije, dva kiksa zaredom (uz svesrdnu pomoć sudije «Dabogdababuusupiprepoznao» u prvoj utakmici kada je Smallingu u zadnjim sekundama sudijske nadoknade dosuđen penal) su učinili da se igrači Rome snuždeno upute ka svlačionici.

U utakmici koja je obilovala dobrim potezima, prvi gol je pao u 34. minuti kada je Fazio autogolom doveo domaće u vodstvo. U 56. minuti Pastore je mogao «ubosti» zgoditak, ali golman Borussije je bravuroznom intervencijom izvukao loptu iz „mrtvih“. U 63. minutu ipak je uslijedilo iskupljenje Fazia za 1-1 nakon odličnog centaršuta Kolarova iz slobodnog udarca. I onda opet posljednja minuta sudijske nadoknade i Thuram pogađa glavom za konačnih 2-1. U grupi J „
Die Fohlen“ su sada na drugom, a „Giallorossi“ na trećem mjestu na tabeli, sa jednakim brojem bodova.

Nakon 4. kola plasman u 1/16 finala su obezbijedili Sevilla, Basel, Celtic, Espanyol i Machester United. Još je 19 mjesta u 12 grupa upražnjeno, pa će u preostala 2 kola Lige Evrope koja se igraju 28. novembra i 12. decembra biti i borbe i neizvjesnosti. Izgleda da će se tableta viška, pored Arsenalovog, tražiti i na mnogim drugim stadionima širom Evrope.