image desctription

SATIĆ KUCA TIKA - TAKA

1. Premiership

Autor: SLL - 30 Sep, 2018

„Nakon rezultata u utorak (poraz na penale od Derby Countya u EFL/Carabao kupu) došli smo ovdje sa najboljim namjerama da sve popravimo i u tom smislu smo trebali pozitivno otvaranje današnje utakmice. Ali ne možete imati pozitivan start kad već u 5. minuti primite gol iz čistog ofsajda. Nema VAR-a, pomoćni sudija je pogriješio i vidio sam da je moje momke duboko pogodila ta nepravedna kazna već na samom početku meča u kojem su, ponavljam, imali jasne namjere i željeli pobjedu“ rekao je Jose Mourinho nakon novog, već trećeg prvenstvenog poraza u duelu sa West Hamom kojim je otvoreno 7. kolo engleskog Premiershipa.

Iskusan i nenadmašan u traženju opravdanja za loše rezultate pred predstavnicima medija Jose je odvajkada bio, a ti su epiteti potvrđeni i jučer kada je već na početku press konferencije (s pravom) zakukao na rigidni FA/RA koji u šampionatu ignoriše opšteprihvaćeni VAR, a u Liga kupu ne zna sa njim, pa tako suvereno zadržava titulu stvarnog grobara najnapucanijeg i najgledanijeg nacionalnog fudbalskog prvenstva na planeti. No, zec, naravno, za negledljivo loši Manchester United ove sezone ne leži u tom grmu. Cinik iz Setubala stigao se od njenog početka posvađati sa pola momčadi, od igrača (dokazano) svjetske klase kakvi su Alexis Sanzhez, Romelu Lukaku ili Paul Pogba napraviti prosječne španere kakvih na hrpama možemo vidjeti u Burnleyu, Southamptonu ili Brightonu, a od sjajnih talenata poput Martiala ili Rashforda frustrirane i poluzainteresovane mladiće koji ne uživaju u onome čime se bave.

I ne možeš u takvom okruženju i negativnoj atmosferi koja se vidi i osjeti kilometrima oko ekipe sa Old Trafforda ni očekivati da će jedna peta pomenutog i na klupi (skoro pa) uvehlog Marcusa Rashforda promijeniti stvari iz korijena i na Olimpijskom stadionu u Londonu donijeti preokret protiv domaćih „Čekićara“. Treći će i finalni ekser u kovčeg, bar kad je ovaj meč u pitanju, samo 3 minuta kasnije udariti Marko Arnautović, a da je za Mourinhov sprovod sve (već) odavno (pre)zrelo jasno je svakom od onih navijača „Crvenih đavola“ koji imaju 3 čiste u glavi. Zašto se isti i ne organizuje po hitnom postupku, pak, znaju ljudi iz uprave kluba koji je trenutno na najboljem putu ka blatu mediokritetstva. A tu mu, priznajmo si svi, nije i ne može biti mjesto.

West Ham je pod Pellegrinijem, s druge strane, procvjetao u posljednja 3 kola i sa 7 osvojenih bodova sa dna pobjegao ka sredini tabele koja je i minimum očekivanja što pred sebe postaviše objektivniji navijači ovog kluba iz Istočnog Londona. Uložilo se mnogo, ali treba sve to još fino da se posloži, a za to, naravno, treba vremena. Bitno je da se „Strašilu“ nije prestalo vjerovati nakon 4 uvodna poraza, a u nervoznim i nestrpljivim upravama kakvih je pored West Ham Unitedove u Engleskoj još sijaset, to je prava rijetkost.

Sabura, pa i inertnosti u Arsenalovom Upravljačkom odboru odavno je, pak, na pretek. Trpilo se zadnjih 5-6 od 22 Wengerove godine svašta. Od redovnog ranog ispadanja u šampionskoj utrci, preko poniženja u Evropi, sve do otvorenog nezadovoljstva najzagriženijih navijača koji poniranje u svijet Lige Evrope i neosvajanje nijednog trofeja proljetos više nisu mogli oprostiti. Pa iako je Unai Emery u EPL sezonu 2018/19 ušao sa 2 poraza, slijed pobjeda se jučer na „Emiratima“ protiv Watforda popeo na 5, a ne treba zanemariti ni trijumfe u 3. kolu EFL kupa (Brentford, 3:1) i 1. kolu LE (Vorskla, 4:2).

Watford, doduše, po svemu jučer popodne na Arsenalovom stadionu prikazanom nije bio slabiji i 2 su velike prilike (Pereyra i Success) pri rezultatu 0:0 mogle završiti iza leđa Bernda Lenoa, no domaćin je između 81. i 83. minute kaznio promašaje gostiju pa jednim autogolom (Cathcart), te (već) drugim u sezoni golom probuđene „Sove“ Özila s(p)retno riješio meč u svoju korist. Spretno ili sretno, ovako ili onako „Tobdžije“ su se probile do 5. mjesta na tabeli, pa se vratovi na „Emiratima“ opet izvijaju ka samom vrhu od kojeg ih od jučer dijela svega 4 boda.

Da Arsenal još uvijek ostane van TOP 4 u istom terminu nedjeljnog poslijepodneva pobrinule su se komšije sa White Hart Lanea. Za razliku od Machester Citya koji je u domaću pobjedu nad Brightonom (2:0) morao uložiti minimum koncentracije da barem 2 lopte (u jednosmjernoj ulici kakav je meč na Etihadu od početka do kraja bio) pošalje u mrežu nedoraslog rivala, Tottenham se u Huddersfieldu morao ponešto i pomučiti da dođe do istog rezultata kao i rivali u borbi za sami vrh Premiershipa.

Muka je ta najviše vezana za povrede ponajboljih (Eriksen, Dele Alli, Lloris) igrača, ali je jučer na John Smith's stadionu preostala od najboljih i godinama već nakorisnija „Mamuza“ zablistala i golovima u 25. (glavom) i 34. (sa penala) minuti obezbijedila pobjedu koju svi napori i pokušaji „Terijera“ u nastavku nisu mogli ugroziti. Loše vijesti na kraju su, ipak, ostale da se lijepe za Tottenham i nakon ove pobjede. Jan Vertongen je zbog povrede morao propustiti II poluvrijeme, a jutros su se pojavile i glasine o „prijateljskim razgovorima“ Florentina Pereza i Mauricia Pochettina održanim tokom FIFA-ine nedavne dodjele nagrada najboljim igračima u protekloj sezoni.

Derbi kola igran je na Stamford Bridge-u gdje je trećeplasirani Chelsea lideru Liverpoolu ozbiljno prijetio već drugim „uzimanjem mjere“ u 4 dana. Poraz (1:2) na Anfieldu u Liga kupu je morao dobro zazvoniti u Kloppovim ušima, a i plitkim razmišljanjima svih onih koji misle da će šampionska utrka u Engleskoj ove sezone biti svedena na rekorderska nadmetanja Manchester Citya i Liverpoola. „Plavci“ na svom stadionu nisu imali namjeru stati na trijumfu u (realno) najmanje bitnom takmičenju, pa su u jučerašnje predvečerje krenuli skoncentrisani i precizni, puni samopouzdanja i odlučnosti da svima pokažu da ni po čemu ne zaostaju za „Crvenim“.

I mogao je taj, još jedan u nizu sjajnih golova kakve je Eden Hazard ove sezone opet odlučio postizati, iz 25. minute biti i pobjednički da se u 89-oj, skoro pa ničim izazvano nije ukazalo malo remek-djelo Daniela Sturridgea koji je sa nekih 25 metara i iz mjesta, svojom nekoć čuvenom „ljevicom“, uputio savršeno navođeni projektil koji je završio u rašljama Kepe Arrizabalage. Nakon 4 velike (Salah, Mane, Shaqiri i Firmino) i propuštene šanse u prethodnih 88 minuta činilo se da Liverpool neće izjednačiti do zore, no gol 29-ogodišnjeg (do ove sezone prečesto ozlijeđenog i rijetko upotrebljivog) napadača donio je vrijedan bod koji je „Reds“-e ostavio na diobi prvog mjesta sa aktuelnim prvacima, mančesterskim „Građanima“. Duel ove 2 ekipe u narednom, 8. kolu (nedjelja, 7. oktobar u 17:30 sati) na Anfieldu mogao bi još malo bolje rasvijetliti situaciju na samom vrhu i dati precizniji odgovor na pitanje ko je zaista najveći favorit da ovu sezonu okonča šampionskim slavljem.

7. kolo će sutra navečer (21:00) na „Dean Court/Vitality“-u zaključiti Bournemouth i Crystal Palace, a danas poslijepodne mogli smo se još jednom uvjeriti kako Cardiff City jednostavno nema ekipu za ravnopravnu borbu u društvu najboljih engleskih timova.

Uprkos dominaciji na terenu (18:3 u udarcima prema golu), entuzijazmu pored travnjaka (poseban peškir za izvođača auta Seana Morrisona) i na tribinama, „Plave ptice“ su upisale već peti prvenstveni poraz (1:2) i skupa sa Huddersfieldom i Newcastleom ostale prikovane za dno premierligaške tabele. Iako je do večeras tek odigrano ni čitavih 20% EPL utakmica predviđenih za sezonu 2018/19, teško da bi se u svijetu iskusnih, olinjalih i prosijedih kladioničara mogao pronaći iko ko bi uložio ozbiljan iznos na opstanak bilo koje od pomenutih ekipa, sve 3 pogotovo.

No, možda se upravo u takvom, (po svemu u 7 odigranih kola viđenom) „naučno-fantastičnom“ scenariju krije najveći dobitak sezone koji će namazane hazardere i vizionare sa olovkom i listićem u ruci u maju naredne godine učiniti milionerima?

Ima li iko (baš) toliko hrabrosti? I para za bacanje?