image desctription

(NE)DA SE USRANOM DO POTOKA

1. Liga Evrope

Autor: N. Š. Shoba - 10 May, 2019

Nakon dva dana pretrpavanja 3. interne i ˝Jagomira˝ fudbalskim fanovima shvatilo se (kao što to kaže predratna reklama) da ˝Nugatino i mašta mogu svašta˝, da ni scenaristi ˝Star Treka˝ nisu mogli konstruisati alternativnu realnost u kojoj će četiri engleska tima dupke napuniti finala evropske lige i kupa šampiona. Rano je govoriti o sveobuhvatnoj renesansi engleskog fudbala, ali čudo se ipak desilo. Nakon pobjeda Liverpoola i Tottenhama na red su došli Arsenal i Chelsea. Arsenal je neočekivano i sa lakoćom do suza doveo domaće, Mestalla je jednostavno – nestala. Emery je predobro procijenio stanje svog bivšeg kluba (2008. – 2012.) i onda ga sistematski zaveo u crno. Mnogo teže je bilo u Londonu, gdje se nakon 120 minuta ˝jadranskih susreta˝ sa  teškim povlačenjem konopa i penjanja po pršut uz masni jarbol, drama desila tek u penalima. Abramovičeva potkošulja se ozbiljno natopila znojem. No, da krenemo ispočetka.

Nakon 3:1 na ˝Emiratima˝ Arsenal je počeo ležerno kao što to samo Arsenal zna, tim koji svojim navijačima već dugi niz godina priređuje ˝rollercoaster˝ na ama baš svakoj utakmici. Nakon solidnog upiranja, Valencia je povela golom Gameira u 11. minuti, Koscielny je posrnuo, a Monreal zakasnio kao grijanje u studentskom domu. I baš kad smo pomislili da će Arsenal potonuti kao sidro, ˝tenkista˝ Cech je degažirao loptu koja je pogodila Lacazetttea  u glavu, odletila do Aubameyanga koji ju je plasirao iza leđa nemoćnog Neta. Odbrana Arsenala je (gle čuda?!) odolijevala sasvim solidno i na odmor se otišlo sa neriješenim rezultatom.

Početak drugog poluvremena je počeo inicijativom Valencije. Ali i Arsenal je gradio igru, Ozil je hranio Aubameyanga koji se vrpoljio oko ivice šesnaesterca. A onda je uslijedio 50. minut i novi hladan tuš na Mestalli. Aubameyang je našao Torreiru koji je loptu proslijedio do Lacazettea, a ovaj iz okreta pogodio za 1:2.  Mrka kapa za domaće. Piccini izlazi napolje, a ulazi Soler. Valencia se trznula i pojavio se tračak Nade Mamule. Gameiro je na pas Rodriga loptu sproveo u mrežu za 2:2. Valenciji je tada trebalo još tri gola. Ozilu nije bilo mjesta u ekipi i ušao je Mkhitaryan. Nije se dugo čekalo taj 69. minut kada je Maitland-Niles preševao nekog i lijepim pasom nahranio Aubameyanga koji je opet ojadio bliži ugao za 2:3. Jad i čemer je zapljusnuo Valenciju i navijači su počeli sa ˝vatrogasnom vježbom˝ napuštanja tribina. I kada se pomislilo da je sve gotovo BANG! Dženaza. Opet Aubameyang i het-trik za 2-4. Potop domaćeg tima i kraj traumatične utakmice koju će Valencia teško zaboraviti.

Selimo se na Stamford Bridge. Nema se šta mnogo toga reći za 120 minuta frustrirajuće igre dva izjednačena tima koji su se naguravali ko raja oko gajbe piva ispred granapa. Chelsea je počeo bez povrijeđenih Kantea i Rudigera, sa nervoznim Sarrijem koji je odmah krenuo sa grickanjem filtera od cigarete. Eintracht je očekivao dosta od Jovića koji je uspio u neka doba usrećiti Frankfurt am Mein.

Rumunski kadija Ovidiu Hategan nije svirao penal u 11. minuti. Willian je nakon odličnog prodora našao Giroud-a koji je petom pokušao poentirati, no lopta se odbila do Loftus Cheeka koga je Costa pomeo ko pod trafike. To je nasekiralo dosta svijeta koji je negodovao. Čekalo se do 28. minute na volšeban gol Loftus-Cheeka koga je majstorski pronašao Hazard. 1:0 i Eintracht je na mukama. U 39. minuti bilježimo čak dva žuta kartona za momke iz Frankfurta, Falette i Rode su prećerali. S dosta grešaka na obadvije strane se otišlo na odmor.

49. minuta drama. Jović-Gaćinović-Jović dobitna kombinacija za poravnanje rezultata. David Luiz je mogao učiniti više osim oponašati penzionera kako hrani golubove. Ništa bolje u drugom poluvremenu nije izgledao ni Hazard, glumeći anonimusa na terenu. Az-PILIĆ-ueta je u nekoliko navrata imao sreće. Uslijedili su produžetci i u 99. minuti velika sreća za Chelsea. Iskupljenje Davida Luiza koji je Halleru loptu bukvalno izbio sa gol linije. Strašno! Uslijedilo je mučno razvlačenje po terenu i jednih i drugih bez konkretnih poteza i ideja sve dok Trapp nije uhvatio loptu koju je Azpilicueta glavom izbio iz njegovih ruku i ugurao je u gol. Pandemonijum na tribinama se brzo utišao, kako nema VAR-a sudija je presudio faul.

PENALI! Još jedna drama i knedle za raju na artanima. Promašaj Azpilicuete za Chelsea, a onda Hintereggera i Paciencie za Eintracht, sve skupa za ogromnu radost navijača Chelsea, odlučujući i najvjerovatnije posljednji gol Hazarda na Stamford Bridgeu.